Co o tobie mówi twoje pismo?

Co o tobie mówi twoje pismo?

Grafologia jest psychologiczną analizą pisma, która szuka związków między grafizmem a dominantami osobowościowymi. Na podstawie pisma danej osoby można poznać jej słabe i mocne strony także w kontekście rynku pracy.

Wgląd w pismo odręczne pozwala specjaliście określić ponad 5000 różnych cech charakteru. Analizuje się odstępy między wyrazami, wielkość liter czy sposób stawiania kropki nad i. Pozornie drobny szczegół może dużo zdradzać o danej osobie. Co ciekawe, pismo odręczne może posłużyć za wykrywacz kłamstw. Fragment tekstu, który wyraźnie różni się od całości, jest najprawdopodobniej kłamstwem. Analiza charakteru pisma może pomóc także w diagnozie i wykryciu chorób. Ludzie z nadciśnieniem, przez wzrost ciśnienia krwi, zaczynają mocniej przyciskać długopis do papieru. Pierwsze zmiany w mózgu oznaczają wolniejsze pisanie i koślawe litery, co może być objawem Alzheimera.

Pismo odręczne dzielimy na trzy poziomy: górny, środkowy i dolny. Na zasadzie pisania w zeszycie w linię, każda litera ma swoje miejsce na konkretnej linii lub dwóch. Przeważnie analizuje się małe pisane litery. Poziom górny to np. t, k, l. Poziom środkowy to np. a, e, o. Poziom dolny to np. j, y, g. Średnia wysokość pojedynczego poziomu to 3 mm. Oznacza to, że przeciętne pismo ma średnią wysokość 9 mm, dlatego zaniżenie tej wartości uważane jest za małe pismo, a z kolei zawyżenie – za duże.

Wielkość pisma

Wynik w normie, czyli 9 mm mają opanowane i zrównoważone osoby. Potrafią dopasować się do zmieniającej sytuacji i niesprzyjających warunków, dlatego są idealni do pracy w delegacji czy działań w terenie.

Duże pismo to oznaka silnego charakteru i dominującej osobowości. Może świadczyć o chęci przywództwa i skupiania uwagi na sobie, jednak takie osoby muszą najpierw nauczyć się współpracy, a dopiero potem sięgać po najwyższe stołki w firmach.

Małe pismo może świadczyć o nieśmiałości, ale przeważnie oznacza zbytnie analizowanie siebie i sytuacji. Oznacza także, że dana osoba łatwo się koncentruje i wykonuje swoje zadania w dużym skupieniu. To dobry kandydat na projektanta, architekta czy analityka.

Pochyłość pisma

Proste pismo cechuje osoby powściągliwe i praktyczne. W życiu kierują się logiką i rzadko działają impulsywnie. To dobrzy liderzy i świetni doradcy.

Pismo pochyłe na prawo mają otwarte i komunikatywne osoby. Świetnie działają w grupie i są ciekawe otaczającego świata. Każdy pracodawca chce mieć w swoim zespole kogoś takiego.

Pismo pochyłe na lewo to domena samotników. Indywidualiści dobrze radzą sobie w zawodach projektowych i wymagających pracy na własną rękę.

Nacisk

Duża siła nacisku przy pisaniu świadczy o zaangażowaniu, ale także przejmowaniu się nawet błahymi sprawami. Osoby te są często spięte i nerwowe. To impulsywne raptusy, co może oznaczać pierwszeństwo działania przed myśleniem.

Mała siła nacisku cechuje osoby wrażliwe i delikatne. Sprawdzą się oni w zawodach wymagających empatii i zrozumienia.

Odległości

Duża odległość między kolejnymi wyrazami świadczy o potrzebie przestrzeni. Takie osoby są często introwertykami i lubią pracować samodzielnie.

Małe odległości między wyrazami to potrzeba otaczania się ludźmi, ale też i wścibskość. To dobre cechy dla dziennikarzy.

Prawy margines

Szeroki prawy margines świadczy o małej pewności siebie i nieśmiałości.

Wąski prawy margines wyróżnia marzycieli. Te osoby lubią uciekać myślami i często mają artystyczne dusze.

Lewy margines

Szeroki lewy margines robią hojni i tolerancyjni ludzie. Są grupą odpowiednią na stanowisku terapeuty, psychologa czy doradcy.

Wąski lewy margines zarezerwowany jest dla osób niepewnych swojej przyszłości i bardzo oszczędnych. Potrafią zarządzać pieniędzmi, dlatego można im zaufać w tej kwestii.

Dolny poziom

Proste litery dolnego poziomy mówią o niecierpliwości, a nawet niedbałości w wykonywaniu zadań. Nie poleca się dla tych osób długich i monotonnych projektów.

Domknięte litery dolnego poziomu, napisane mocno, świadczą o dużych pokładach energii, a także zdolności do zarabiania dużych pieniędzy. Urodzeni szefowie i dyrektorzy.

Domknięte litery dolnego poziomu, napisane lekko, mogą oznaczać potrzebę bezpieczeństwa i stabilizacji. Osoby te potrzebują stałego miejsca pracy, pewnej posady i godnej pensji.

Chaos w dolnym rzędzie cechuje najczęściej osoby niestabilne emocjonalne i ciągle szukające siebie.

Górny poziom

Wysokość górnego poziomu jest zbliżona do liter dolnego. Jest to domeną ludzi rozsądnych, ale i ciekawie korzystających z pokładów wyobraźni. Lubią oni wszystko analizować i znajdywać niekonwencjonalne rozwiązania. Dobrze poradzą sobie na projektowych i artystycznych kierunkach.

Wysokość górnego poziomu jest większa od dolnego i środkowego. Sięganie wysoko ku górze przewidziane jest dla ambitnych i zdeterminowanych w sowich działaniach. Może jednak oznaczać stawianie sobie zbyt wysokich celów. Te osoby dobrze sprawdzą się w nowatorskich i rozwijających się firmach.

Krytyka

Psychologiczna analiza pisma jest dziedziną ciągle tajemniczą i wzbudzającą sporo kontrowersji. Przez brak badań, które potwierdzają skuteczność grafologii nazywa się ją pseudonauką. Pomimo sporej krytyki prace stale trwają i walczą ze schematami. Do wyników można podejść z przymrużeniem oka, ale mogą być dobrą motywacją do pracy nad obiecującymi cechami osobowości. Każdy pozytywny bodziec jest dobry.