Prawa, które powinna znać kobieta rozmyślająca o powiększeniu rodziny

Prawa, które powinna znać kobieta rozmyślająca o powiększeniu rodziny

Podziel się z innymi

Urodzenie dziecka wiąże się zwykle z przerwaniem kariery zawodowej, co może trwać nawet 5 lat. By tak się stało, wystarczy już w czasie ciąży udać się na zwolnienie lekarskie, a następnie skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz wychowawczego – bezpłatnego.

Nie wszystkie kobiety chcą korzystać z przywilejów młodej mamy

Z badań wynika, że nie wszystkim kobietom, młodym mamom, zależy na tym, aby skupić się wyłącznie na dziecku i rodzinie, kompletnie pozostawiając pracę i możliwość rozwoju. Tym paniom również zależy, aby spełniać się na polu zawodowym. To dlatego tak obojętnie przechodzą obok tych wszystkich przywilejów, z jakich mogłyby korzystać, gdyby tylko chciały. Jednak, czy chęć łączenia pracy zawodowej i własnej kariery z wychowywaniem dziecka to powód, aby nie orientować się w swoich prawach? Warto je znać, nawet nie mając zamiaru kiedykolwiek z nich korzystać.

Prawa kobiet pracujących i wychowujących dzieci

Przede wszystkim jednym z przywilejów pracujących matek jest to, że pracodawca nie może zwolnić kobiety będącej w ciąży. Nawet jeżeli umowa o pracę wygasa w czasie ciąży, musi ją przedłużyć co najmniej do dnia porodu. Kobiety ciężarne nie mogą pracować dłużej niż 8 godzin dziennie, a tym bardziej w nocy. Zabrania się im pracy w niebezpiecznych warunkach lub szkodliwych dla zdrowia. Kobiety będące w ciąży nie mogą przenosić ciężarów o wadze większej niż 3 kg. Panie, które pracują przy komputerze, mają prawo do piętnastominutowych przerw, co godzinę. Po urodzeniu dziecka kobieta może skorzystać z urlopu macierzyńskiego – płatnego. Urlop macierzyński przysługuje nawet kobietom prowadzącym działalność gospodarczą. Muszą jedynie liczyć się z koniecznością comiesięcznego opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe. Po tym okresie kobieta ma jeszcze prawo do urlopu rodzicielskiego, trwającego maksymalnie 32 tygodnie. Przez kolejne 36 tygodni może również korzystać z wychowawczego – bezpłatnego urlopu. Po każdym z tych urlopów kobieta ma prawo wrócić do pracy.

Zobacz  Rekrutacja od A do Z – cz. IV
Oceń artykuł

Podziel się z innymi