8 sposobów na pobudzenie kreatywności

8 sposobów na pobudzenie kreatywności

Podziel się z innymi

Za kreatywność odpowiada prawa półkula mózgu i łatwo wywnioskować, że wszyscy jesteśmy w stanie z niej korzystać. Jednym przychodzi to łatwiej, inni muszą włożyć w to trochę wysiłku. Kreatywność może być naszą cechą, ale także umiejętnością, niezwykle przydatną w pracy.

Pracodawcy chcą mieć w swoich szeregach osoby kreatywne, to stała i niezmienna pewność na rynku pracy. W dobie łatwego dostępu do wykształcenia, szybkiego życia i rzeszy ludzi, którzy mogą pochwalić się wymyślnym cv, trzeba się wyróżnić. Nieszablonowe myślenie i niekonwencjonalne pomysły mogą sprawić, że wygramy wyścig o upragniony stołek z kimś pozornie startującym z lepszej pozycji. O kreatywność trzeba jednak dbać, pielęgnować ją i rozwijać, dlatego przygotowaliśmy kilka sprawdzonych sposobów, które w tym pomogą.

Rusz umysł przez ciało

Niewiele osób wie, że Albert Einstein obmyślał swoją teorię względności jeżdżąc na rowerze. Wysiłek fizyczny wpływa na nasze myślenie i sprawia, że jest płynniejsze. Pobudzamy wtedy całkowicie inne części umysłu niż przy przesiadywaniu przed komputerem, dlatego łatwo o diametralnie inne rozwiązania. Nawet kilkanaście minut wysiłku, czy przez bieganie, rower albo pilates, a mózg zacznie działać sprawniej.

Drzemka na reset

Sen poprawia pamięć. W trakcie walki o kreatywność szczególnie przydatne jest sięgnięcie do fazy snu REM, która zwiększa zdolność rozwiązywania problemów. Żeby w nią wejść, potrzebna jest głębsza drzemka, trwająca ponad godzinę. Faza REM odpowiada także za pojawienie się marzeń sennych. Taki senny zastrzyk energii pozwoli sprawniej radzić sobie z trudnościami.

Praca o świcie

Wiedza na temat fazy snu REM daje także ciekawe spojrzenie na pracę zaraz po przebudzeniu. Ludzki umysł zaraz po sugestywnej, obrazowej i pobudzającej fazie REM wchodzi w stan hipnopompiczny. Można to przyrównać do pracy na zwiększonych obrotach, z lepszą wydajnością i przenoszeniem marzeń w rzeczywistość. Tak pracował chociażby Salvador Dali. Przy braku weny warto wstać o świcie i szybko zabrać się do pracy, najlepiej jeszcze w łóżku, z ulubioną piżamą na sobie i kubkiem dobrej herbaty obok.

Zobacz  Czy masz prawo do przerw na umowie zleceniu?

Czytaj!

Codziennie znajdź czas dla swojego umysłu i daj mu potrzebną dawkę relaksu, czyli słów czytanych. Czytaj to, co sprawia ci przyjemność. Dając sobie chociażby kilkanaście minut na rozluźnienie przez czytanie, odświeżysz procesy myślowe umysłu. Czytanie rozwija wyobraźnię, zwiększa zasób słów, pozwala się wyciszyć i dostrzegać rzeczy naprawdę istotne. Czytając możemy czerpać z życia więcej, przeżywać każdą historię, jak swoją, i podarować sobie nieocenione doświadczenie.

Pisz!

Niezależnie od dziedziny, w której potrzebujemy zastrzyku mocy umysłu, warto sięgnąć po kartę i długopis czy ołówek. Klikanie w klawiaturę to nie pisanie. Trzeba szkolić swoją dłoń pisząc odręcznie, co daje dodatkowe benefity przez angażowanie sporych obszarów mózgu. Tworzenie znaków na papierze angażuje myślenie analityczne, mowę i pamięć. Odstawienie komputera i tworzenie notatek na kartce może dać sporo, a jeśli nie, przerwanie monotonności pracy przy elektronice także będzie korzystne.

Praca na oparach

Myślenie analityczne wymaga wypoczętego, zrelaksowanego umysłu, jednak do kreatywności trzeba podejść inaczej. Twórcze myślenie rodzi się poprzez błądzenie umysłu, wycieczki w barwne wyobrażenia i nieistniejące miejsca. Dzięki kreatywności łączy się przeciwieństwa, kreuje świat, gdzie pozornie odległe dziedziny, zbliżają się. Zmęczony umysł pracuje inaczej, tworzy rozwiązania nieszablonowe i nieoczywiste. Praca na totalnym zmęczeniu pozwala wyjść poza schematy i otworzyć nowe, nieznane szufladki w głowie.

Otocz się sztuką

Każdy umysł działa inaczej, pobudzają go inne bodźce. Jedni pracują lepiej przez obrazy, inni przez dźwięki, a jeszcze inni smaki. Szukając swojego zapalniki kreatywności trzeba otworzyć się na nowe i próbować, smakować, poznawać. Przyciszona muzyka w tle pobudza, ale nie odciąga uwagi. Patrzenie obrazami pozwala dostrzec rzeczy na pierwszy rzut oka niedostrzegalne. Pozwól, żeby sztuka uwrażliwiła cię na piękno.

Notowanie lekiem na pośpiech

Goniąc przez życie nie zawsze ma się chwilę na rozpatrzenie każdego dobrego pomysłu, dlatego warto notować. Notatki to nie tylko słowa, mogą być nimi obrazy, naklejki czy wycinki. Taka mała baza przemyśleń i chwilowych fascynacji. Notatnik powinien być zapalnikiem, pierwszą rzeczą, po którą sięga się w przypadku spadku mocy twórczej. Dzięki niemu można prześledzić ostatnie spostrzeżenia czy przypomnieć sobie ciekawe wizje. Notowanie jest domeną ludzi kreatywnych.

Zobacz  Jeśli pracodawca nie wyda ci świadectwa pracy, to...
Oceń artykuł

Podziel się z innymi