Francja – praca na wakacje, a może na dłużej?
Opublikowano: 7 grudnia 2017

Francja – praca na wakacje, a może na dłużej?

Podziel się z innymi

Wśród krajów odwiedzanych najczęściej przez Polaków w celach zarobkowych znajduje się m.in. Francja. Praca na wakacje (czyli sezonowa) cieszy się największym zainteresowaniem naszych rodaków, ale wielu z nich przy którymś wyjeździe decyduje się wreszcie osiąść w kraju Marsylianki, wieży Eiffla i Sekwany. Dlaczego?

 

Dior, plac Pigalle i żabie udka

Nie każdego przekonuje z pewnością kuchnia francuska, której wybrane pozycje dalece rozmijają się z polskim pojmowaniem pojęcia przysmaku. Nie każdy musi być zainteresowany modą czy drogimi perfumami albo chcieć sobie wykształcić gust konesera win. Francja może się jednak poszczycić swoistym magnetyzmem, przyciągającym coraz to nowych wielbicieli tamtejszego stylu bycia. Oczywiście cały ten urok nie stanowi argumentu koronnego – w przeważającej ilości przypadków decyzja o przeprowadzce jest podejmowana na podstawie różnicy zarobków krajowych i tych opatrzonych trójkolorową flagą.

Podczas gdy mediana naszych miesięcznych wynagrodzeń nadal nie przekracza 5 tys. zł brutto, płaca minimalna we Francji wynosi obecnie przeszło 6 tys. zł brutto (1480,27 euro). Warto jednocześnie zaznaczyć, że nawet o wspomnianych 5 tys. zł brutto większość z nas może na ogół jedynie pomarzyć. GUS posługuje się bowiem danymi zgromadzonymi na podstawie wskaźników firm zatrudniających powyżej 9 pracowników. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw średnia krajowa ledwie wybiega poza zakres 2,5 tys. zł brutto. Nic dziwnego zatem, że praca na wakacje tak często bywa przyczynkiem do rozpoczęcia ścieżki kariery za granicą.

 

Francja: praca na wakacje dla każdego

Po wpisaniu hasła Francja praca na wakacje w pasku jakiejkolwiek wyszukiwarki internetowej otrzymamy zbliżone wyniki. Mowa tu o stanowiskach tworzonych z myślą o branży rolnej, winiarskiej, gastronomicznej czy turystycznej. Większość ofert jest przygotowywana przez agencje pracy tymczasowej, przyjmujące rolę pośrednika oraz opiekuna pracownika sezonowego. Nie oznacza to bynajmniej braku szans na zatrudnienie w firmie macierzystej już po wygaśnięciu kontraktu. Wręcz przeciwnie – dla francuskich pracodawców polscy pracownicy są cennym nabytkiem, gdyż cechuje ich rzetelność oraz nastawienie na osiąganie wyznaczonych celów (jakkolwiek górnolotnie by to nie brzmiało).

Zobacz  Jak chronić dane pracowników?

Prócz ogłoszeń dotyczących prac typowo sezonowych w internecie natkniemy się na całe spektrum ofert przewidzianych dla:

  • regipsiarzy,
  • laminiarzy,
  • hydraulików,
  • elektryków,
  • pieczarkarzy,
  • rzeźników,
  • magazynierów,
  • pracowników produkcji.

 

Można się zatem pokusić o stwierdzenie, że we Francji praca na wakacje to zaledwie jedna z wielu opcji dostępnych dla polskich pracowników. Dzięki temu ich grono znacząco wykracza poza przysłowiowych studentów zainteresowanych zarobkiem przy okazji wielkiej zagranicznej przygody.

 

Na koniec należy odnotować jeszcze dwie istotne kwestie. Tydzień roboczy we Francji trwa zaledwie 35 godzin, czyli o 5 godzin krócej niż w Polsce. Ponadto Francuzom przysługuje prawo do 30 dni urlopu, podczas gdy w Polsce mamy ich do dyspozycji maksymalnie 26. Dlatego właśnie w wielu przypadkach praca na wakacje staje się dla naszych rodaków wstępem do tzw. kariery międzynarodowej.

 

Łukasz Jabłoński

Oceń artykuł

Podziel się z innymi

Ostatnio opublikowane