Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Podziel się z innymi

PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS, to narzędzie, które umożliwia wszystkim zainteresowanym osobom kontakt drogą elektroniczną z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w systemie 24h/dobę.

Świadomość postępów czy słuchanie o nich nabiera kształtów przy bezpośrednim kontakcie. Dopiero wtedy nasze wyobrażenie nabiera kształtu i pozwala myśleć o dalszych profitach. ZUS wyciąga rękę do swoich interesantów i znacznie ułatwia kontakt, a wszystko właśnie dzięki postępom technologii. Na stronie internetowej ZUS można dowiedzieć się, co zyskujemy przy korzystaniu z PUE. Do zakresu możliwości należy udostępnianie on-line danych zapisanych na kontach ZUS, łatwe generowanie i przesyłanie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych, pism oraz wniosków, a także opcja umówienia się na wizytę w ZUS.

Dla kogo?

Określenie, że PUE jest dla wszystkich, jest błędne, ponieważ taką możliwość daje tylko znalezienie się wśród upoważnionych do korzystania. Platforma jest dla osób ubezpieczonych, czyli przykładowo pracowników czy zleceniobiorców, płatników składek, czyli przykładowo pracodawców, lekarzy oraz innych świadczeniobiorców, czyli przykładowo emerytów i rencistów.

Rejestracja

Rejestracja na PUE nie różni się znacząco od zakładania konta na dowolnym serwisie czy forum. Po wejściu na stronę Platformy należy wybrać zakładkę „Zarejestruj profil” i podążać za przejrzystymi wskazówkami. Profile mogą być różne, co zależy od tego, czy mamy bezpieczny podpis elektroniczny, czy decydujemy się na profil na platformie e_PUAP, czy nie. Dalej uzupełniamy formularz podstawowymi danymi osobowymi i wybieramy sobie hasło. Profil musi zostać zweryfikowany, czego dokonujemy osobiście w oddziale ZUS, dzięki czemu mamy pewność bezpieczeństwa danych.

Składki on-line

Bardzo ciekawym udogodnieniem, które dało powstanie PUE, są składki opłacane mobilnie. System pomaga przedsiębiorcy, który zdecydował się na zapłatę składki on-line, poprzez automatyczne wygenerowanie danych przelewu zaraz po wyborze odpowiedniego banku, z którego korzysta zainteresowany. ZUS po otrzymaniu informacji o zrealizowaniu płatności może na jej podstawie wydać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek.

Panele

Platforma Ubezpieczeń Elektronicznych dzieli profile na panele, które pomagają poruszać się po swoich danych i sprawniej załatwiać sprawy:

Panel ubezpieczeniowy – sprawdza się tutaj stan konta ubezpieczeniowego, składki, które wpłaca pracodawca oraz ubezpieczenia, do których jest się zgłoszony.

Panel świadczeniobiorcy – służy do monitoringu przyznawanych i wypłacanych świadczeń, takich jak emerytury, zasiłki czy renty.

Panek płatników składek – tutaj sprawdza się należne składki i wpłaty, a także wszelkie informacje na temat zgłoszonych do ubezpieczeń.

Podsumowanie wybranych możliwości

– złożenie wniosków do ZUS

– odpowiedź na wnioski złożone do ZUS

– sprawdzenie zgłoszenia do ubezpieczenia przez pracodawcę

– sprawdzenie składek

– obliczenie prognozowanej emerytury

– umówienie wizyty w wybranej placówce ZUS

– sprawdzenie zwolnień

– dla pracodawców monitoring zgłoszonych do ubezpieczeń poprzez zestawieni deklaracji i wpłat

– dla lekarzy możliwość wystawienia niektórych zaświadczeń

– złożenie wniosku o niezaleganiu w opłacaniu składek

– otrzymanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek

Oceń artykuł

Podziel się z innymi

To może Cię zainteresować: