Podwyżki dla osób zatrudnionych w placówkach leczniczych, a niewykonujących zawodów medycznych
Opublikowano: 7 sierpnia 2018

Podwyżki dla osób zatrudnionych w placówkach leczniczych, a niewykonujących zawodów medycznych

Podziel się z innymi

Zgodnie z przyjętą w ostatnim czasie ustawą, osoby zatrudnione w placówkach medycznych niewykonujące zawodów medycznych, ale mimo to uczestniczące w udzielaniu świadczeń mogą liczyć na podwyżki. Związkowcy zaś dość mocno krytykują propozycję rządu.

 

Minimalne płace stale rosną

Sprawa dotyczy nowelizacji ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników, którzy wykonują zawody medyczne i są zatrudnieni w podmiotach leczniczych. Zgodnie z zeszłorocznymi ustaleniami, kwotę wynagrodzenia wylicza się na podstawie mnożenia przyporządkowanego do danej grupy wskaźnika przez kwotę bazową. Minimalne płace, jakie określono w ustawie, będą obowiązywać na koniec 2021 roku. Aktualnie są stopniowo podwyższane.

 

Jakie zmiany przewiduje nowelizacja?

Główną i zarazem najważniejszą zmianą nowelizacji ma być rozszerzenie jej zakresu podmiotowego i pracowników działalności podstawowej. Chodzi tu o innych pracowników niż tych, którzy wykonują zawód medyczny, ale z kolei mają bezpośredni związek z udzielaniem świadczeń. Mowa tu o takich pracownikach jak: statystycy, sekretarki medyczne czy salowe. Podwyżki, jakie obowiązują od tego roku, właściwie nie musiały obejmować tej grupy pracowników lecz stało się inaczej. Okazuje się nawet, że niektórzy pracodawcy obiecali podwyżki pracownikom niemedycznym przed ogłoszeniem jakichkolwiek zmian w ustawie.

 

Resort i związkowcy też mają swoje oczekiwania

Resort postanowił wstawić się za nowymi grupami pracowników, aby ich nie krzywdzić. Stąd wprowadził zapis, zgodnie z którym wynagrodzenie pracowników działalności podstawowej będzie rosło i to już od 1 lipca bieżącego roku. Związkowcy twierdzą natomiast, że jest to dość niski wskaźnik, wynosi zaledwie 0,53. Liczą też na to, że podwyżek tych doczekają się wszyscy pracownicy placówek medycznych, także administracyjnych i technicznych. Rząd jest natomiast innego zdania.

 

Oceń artykuł

Podziel się z innymi
Zobacz  Urlop okolicznościowy. Dla kogo i kiedy?

Ostatnio opublikowane