Jak sensownie planować wolne w 2018 roku?
Opublikowano: 22 grudnia 2017

Jak sensownie planować wolne w 2018 roku?

Podziel się z innymi

Nowy rok, nowa pula urlopów i nowe możliwości. Jak zaplanować urlop wypoczynkowy by maksymalnie dużo wolnego mieć w 2018 roku, a jednocześnie zostawić sobie wentyl bezpieczeństwa na niezapowiedziane sytuacje? Kilka porad od tomHRM – ekspertów od zarządzania urlopami.

Kiedy wolne za 6 stycznia 2018 ?

Święto Trzech Króli to jedyne wolne w całym 2018 roku, które wypada w sobotę. Większość pracowników (ci dla których sobota jest dniem wolnym od pracy) będą mogli odebrać sobie dzień wolnego. Wyznaczenie dnia do odbioru należy do pracodawcy, ale jeśli w Twojej firmie istnieje 4 miesięczny okres rozliczeniowy (najdłuższy możliwy) to warto zasugerować pracodawcy, by wyznaczył jako dzień odbioru wolnego 30 kwietnia (poniedziałek) czyli dzień przed wolnym 1 maja.

Długi majowy weekend 2018 –  9 dni wolnego za 3 dni urlopu

W tym roku weekend majowy wypada wyjątkowo korzystnie. Zaledwie 3 dni urlopu wystarczą, by w maju cieszyć się aż 9 dniowym weekendem. A jeśli uda się nam namówić szefa opisany wcześniej trick z wolnym za Trzech Króli, to wystarczy, że wykorzystamy dwa dni. Warto zarezerwować sobie wolne już teraz, by nie okazało się, że ubiegli nas inni pracownicy (zawsze można zmienić zdanie).

10 dni w grudniu za 4 dni urlopu

Drugi okazyjny długi weekend czeka nas w grudniu. 4 dni urlopu w dniach 24, 27, 28 i 31 grudnia pozwolą mieć aż 10 dni wolnego, dzięki temu że Święta i Nowy Rok wypadają dość szczęśliwie.

Krótkie urlopy w listopadzie i maju

Jeden dzień urlopu w piątek da nam opcję 4 dniowego weekendu. Raz pod koniec maja dzięki Świętu Bożego Ciała, które tradycyjnie wypada w czwartek i raz w listopadzie, po dniu Wszystkich Świętych. Nie jest to może długi odpoczynek, ale warto go rozważyć. Pozostałe dni ustawowo wolne od pracy układają się w 2018 dość nieciekawie – albo wypadają w niedzielę (11 listopada) albo w środku tygodnia (15 sierpnia).

Zobacz  Pocztowa płaca minimalna wyniesie 2500 zł

Wakacje? Weź urlop od czwartku

Zakładając, że przeznaczyliśmy już 7 dni na długie weekendy, pozostaje nam jeszcze 19 dni (przy 26 dniowym wymiarze urlopu). 10 dni warto przeznaczyć na wakacje. Zamiast tradycyjnie brać urlop od poniedziałku lepiej zaplanować go np. od czwartku. Wtedy do pracy idziemy po weekendzie na trzy dni, potem zaczynamy dwutygodniowy urlop, a po powrocie po 2 dniach „na rozruch” mamy znów weekend. Skoro nie ma już wczasów i turnusów, branie urlopu od poniedziałku, nie jest niczym sensownym uzasadnione.

Elektroniczne wnioski urlopowe – dla szefa, managera i HR-owca

Jeśli prowadzisz firmę lub zarządzasz pracownikami i chcesz zachować kontrolę nad urlopami w twojej firmie, to warto zainwestować w system zarządzania urlopami, który pozwoli tworzyć elektroniczne wnioski urlopowe i monitorować wszelki urlopy i delegacje pracowników oraz sprawnie nimi zarządzać.

Dzięki platformie online, do której dostęp mają wszyscy pracownicy, każdy może w łatwy sposób złożyć wniosek urlopowy (i to bez drukowania i noszenia go do kadr), sprawdzić ile wolnego do wykorzystania mu jeszcze zostało, a nawet podglądnąć to, jak wygląda plan urlopów w firmie bądź (jeśli taka funkcja zostanie udostępniona pracownikom), kiedy inni pracownicy biorą urlop.

To idealne rozwiązanie w każdej firmie, a w szczególności w firmach zatrudniających pracowników zdalnych (gdzie zarządzanie papierowymi wnioskami to prawdziwy horror), w firmach produkcyjnych (bo dostęp do wniosków urlopowych i własnych danych można mieć np. za pomocą infokiosku), czy w firmach o rozproszonej strukturze (gdzie samodzielne dostarczanie wniosków urlopowych jest kłopotliwe). Elektroniczne wnioski urlopowe pozwalają też łatwo kontrolować każde dodatkowe urlopy (np. okolicznościowe) i zwalniają kadrową lub szefa z konieczności prowadzenia ręcznej ewidencji urlopów (a to ogromna oszczędność czasu i kosztów).

Autor: Sabina Stodolak, tomHRM – system dla HR

Zobacz  Praca sezonowa we Francji
Oceń artykuł

Podziel się z innymi

Ostatnio opublikowane